• 13. 5. 2021
  • Ochorenia žíl

Spoznajte moderné metódy liečby kŕčových žíl

Kŕčových žíl sa netreba báť! Moderné metódy ich liečby.

Časy kedy sa na liečbu kŕčových žíl používal prakticky iba jeden radikálny chirurgický spôsob sú našťastie už preč. Možnosti liečby varixov sú v súčasnosti oveľa širšie a na výber je hneď niekoľko príjemnejších, menej invazívnych alternatív. Poďme si ich predstaviť.

Skleroterapia

Sklerotizácia kŕčových žíl patrí k časom overeným, a súčasne populárnym, doteraz neprekonaným liečebným metódam. Využíva sa na efektívne odstránenie metličkovitých a retikulárnych (sieťovitých) varixov na dolných končatinách.

O vhodnosti skleroterapie vždy rozhoduje lekár po dôkladnom ultrazvukovom vyšetrení. Skleroterapia je vhodná takmer pre všetkých pacientov s primárnymi kŕčovými žilami, ale použitá môže byť aj u osôb s relapsom po predchádzajúcich operačných zákrokoch.

Výnimkou sú pacienti s akútnymi infekčnými ochoreniami, s poruchami zrážanlivosti krvi, či s poruchami pečene a obličiek. Skleroterapia tiež nie je určená pre osoby so známou precitlivenosťou na podávanú účinnú látku a pre tehotné ženy, alebo dojčiace mamičky.

Zákrok spočíva v bezbolestnom, intravenóznom podaní sklerotizačnej látky vo forme peny, do nefunkčnej kŕčovej žily. Po kontakte účinnej látky s vnútornou výstelkou žily dochádza k jej zlepeniu a uzavretiu. Po zákroku je nasadená kompresná pančucha. Celá procedúra trvá zhruba 30 až 45 minút.

Metóda ClariVein® ako metóda liečby kŕčových žíl

K inovatívnym, minimálne invazívnym metódam, ktorými sa dajú liečiť kŕčové žily šetrným spôsobom bez operatívneho zásahu sa radí aj ClariVein®. Táto procedúra sa využíva na ošetrenie veľkých i malých safén (podkožných žíl), žilových spojok a ďalších ciev. Pri ošetrení varixov metódou ClariVein®, podobne ako pri skleroterapii nie je potrebná celková anestézia a ani hospitalizácia.

Pri zákroku sa pomocou ultrazvuku do ošetrovanej žily zavedie tenká kanyla, prostredníctvom ktorej bude do žily vsunutý tenký katéter ClariVein®. Katéter prostredníctvom rýchlo rotujúceho zalomeného hrotu na vnútornej stene žily rozvíri injekčne podaný sklerotizačný roztok, čím sa postará o optimálny kontakt roztoku s celou vnútornou výstelkou žily. Stiahnutie a uzavretie kŕčovej žily po celej jej dĺžke je tak dokonalé.

Nebezpečenstvo poškodenia sprievodných nervov, žíl alebo kože pri tomto zákroku na rozdiel od lasera, čirádiofrekvenčného katétra nehrozí. Zákrok spravidla netrvá viac ako 20 minút.

Biologické lepidlo VenaSeal

Liečba biologickým lepidlom rozširuje portfólio najmodernejších, bezbolestných a šetrných metód, ktoré navyše prinášajú trvalú úľavu od kŕčových žíl. Biologické lepidlo VenaSeal je určené na liečbu varixov so širokým spektrom komplikácií, vrátane pokročilých štádií.

Ani pre výkon tohto zákroku nie je nutná hospitalizácia, či celková anestézia, takže sa pacient po aplikácii lepidla okamžite vracia k bežnému dennému stereotypu. Lepidlo sa pomocou katétra pod ultrazvukovou kontrolou aplikuje priamo do postihnutej žily, ktorá je potom trvalo uzavretá. Výhodou biologického lepidla je tiež to, že pacientovi môžu byť takto ošetrené varixy na oboch nohách naraz. Za zmienku stojí tiež fakt, že po zákroku sanemusia používať kompresné pančuchy. Zákrok je časovo porovnateľný s inými metódami.

Perkutánna termokoagulácia

Perkutánna termokoagulácia je ďalšia rýchla, bezbolestná a efektívna metóda určená na odstránenie rozšírených žiliek a metličiek, ktoré sa nepodarilo odstrániť skleroterapiou. Patentovaná perkutánna termokoagulácia spočíva vo využití mikrorádiofrekvencie, ktorá pri ošetrovaní metličiek nepoškodí okolité tkanivá a nemá prakticky žiadne vedľajšie účinky. Procedúra trvá v závislosti na rozsahu metličiek od 5 do 30 minút. Zákrok nevyžaduje žiadne zotavovanie ani nosenie kompresných pančúch.

Operácia kŕčových žíl laserom

Nuž a na záver sme si nechali laserovú operáciu kŕčových žíl, ktorá oproti klasickým chirurgickým zákrokom, ako sú napríklad crossectomia, alebo stripping prináša pacientom výhody v podobe oveľa kratšej rekonvalescencie, okamžitého návratu domov, žiadnych modrín a bolesti.

Endovenózny laser predstavuje moderný, vnútrocievny spôsob liečby varixov, ktorý je vhodný pre pacientov soširokým spektrom problémov, a to od estetických až po komplikované prípady. Laserovou metódou sú odstraňované aj rozvinuté kŕčové žily. Cieva sa vplyvom pôsobenia laseru ohreje, zmrští a uzavrie. Tento liečebný postup sa robí ambulantne, domov môžete odísť približne po 30 minútach.

Autor článku
MUDr. Marek Šumaj
Uznávaný odborník v cievnom ultrazvuku, endovaskulárnych metódach, hojenia vredov predkolení.