Čo sú to cievne metličky
Drobné tmavomodré, až fialové nepriehľadné žilky pavučinkového vzhľadu nepatria medzi zriedkavé problémy. V skutočnosti trápia každú druhú ženu nad 21 rokov. A hoci ide často o prvý varovný príznak, ktorý si pri začínajúcich kŕčových žilách všimnú, môžu signalizovať problém závažnejšieho charakteru. Cievne metličky na nohách sú totiž prvým štádiom chronického žilového ochorenia.
Cievne metličky sa najčastejšie nachádzajú na stehnách, predkoleniach a členkoch, ale niekedy ich možno nájsť i na tvári, hrudníku a bruchu. Dosahujú priemer 1 až 1,5 mm a často vystupujú mierne nad povrch kože. Hoci nevedú k takým vážnym komplikáciám, ako je napríklad tromboflebitída – zápalové ochorenie žíl, či vredy predkolenia, niekedy môžu spôsobiť svrbenie, pálenie a dokonca aj nočné kŕče.
Ako vznikajú cievne metličky
Príčina vzniku cievnych metličiek spočíva v zmene štruktúry steny žíl. Stratou pružnosti žilovej steny dochádza k vakovitému rozšíreniu cievy, chlopne sa nedokážu uzavrieť a tok krvi sa obráti. Ak sa zapojí svalová pumpa, krv sa vypudzuje nielen žiaducim, ale i opačným smerom. Tlak v povrchovom žilovom systéme sa zvyšuje a celý kruh sa uzatvára.
Vytvorenie cievnych metličiek podmieňuje viacero faktorov. Jedným z nich je aj vrodená predispozícia, no nezanedbateľné sú i negatívne návyky a nesprávny životný štýl. Tu môžeme zaradiť najmä:
- Pritesné oblečenie: Bráni normálnemu prúdeniu krvi v cievach.
- Zvýšená telesná hmotnosť: Predstavuje pre telo nadmernú záťaž.
- Nedostatok vlákniny v strave: Vyvoláva zápchu, ktorá má za následok vysoký vnútrobrušný tlak.
- Horúce prostredie: Má vplyv na rozšírenie (vazodilatáciu) žíl.
- Dlhotrvajúce sedenie, státie.
- Nedostatok pohybu.
Aká je najčastejšia liečba cievnych metličiek
Vzhľadom na to, že neexistuje žiadna diéta, druh cvičenia, masť na kŕčové žily, operácia, či prístrojová liečebná metóda, ktorá by z kŕčovej urobila opäť zdravú žilu, jediný spôsob je tieto postihnuté žily odstrániť. Preto sa po dôkladnom vyšetrení a zvážení dôvodov pristupuje k tomu, že sa kŕčová žila „nelieči“, ale rovno odstraňuje.
Ak sa obávate, či vám daná konkrétna žila nebude v nohe chýbať, nemáte sa čoho báť. Operujú sa totiž povrchové žily, ktoré sú často usporiadané do hustej siete. V prípade, že sa niektoré z nich odstránia, krv bude jednoducho prúdiť tými, ktoré ostali a ktoré sú na rozdiel od nej funkčné. Práve to má za následok zlepšenie stavu a odstránenie príznakov sprevádzajúcich ochorenie.
Odstránenie cievnych metličiek
Na odstránenie cievnych metličiek sa používajú dve efektívne metódy liečby a to mikroskleroterapia sperkutánn a termokoagulácia:
Mikroskleroterapia
Pre koho je vhodná: Ideálna pre pacientov s primárnymi kŕčovými žilami, rovnako ako pre pacientov s relapsom po predchádzajúcich chirurgických zákrokoch.
Princíp: Sklerotizácia kŕčových žíl je metóda, pri ktorej je do postihnutých kŕčových žíl aplikovaná látka, ktorá žily úplne vyplní a vyradí ich tak z funkcie. Ide o chemickú deštrukciu postihnutých žíl priamym vpravením farmaka. Do žiliek, ktoré sú viditeľné okom buď priamo, alebo zvýraznením pomocou špeciálneho osvetlenia, sa injekčnou formou vpravuje sklerotizačná tekutina, prípadne pena.
Výstelka žily sa touto látkou poškodí natoľko, že dôjde k jej uzáveru a neskôr k premene žily naväzivový pruh (nie je viditeľný a nespôsobuje ťažkosti). Sklerotizačná látka je rýchlo (v priebehu desiatok sekúnd) vychytaná a odstránená krvnými bielkovinami.
Výsledok zákroku: V mieste vpichu injekcie môžu vznikať malé modriny, ktoré zmiznú v priebehu 1 týždňa.
Výhody: Vykonáva sa ambulantne a vzhľadom na minimálny priemer ihiel, pacienti cítia len veľmi malé nepohodlie (asi ako pri bodnutí komárom). Procedúra trvá asi 30 minút. Nevyžaduje anestézu, rezy, stehy a po operácii nezostáva žiadna jazva.
Následne po zákroku sa odporúča asi hodina chôdze a normálne pokračovanie v bežných denných aktivitách.
Perkutánna termokoagulácia
Pre koho je vhodná: Táto technika preukázala vynikajúce výsledky v liečbe cievnych metličiek, odolných voči sklerotizácii i perkutánnej liečbe laserom.
Princíp: Vďaka špeciálne patentovanej technológii mikrorádio frekvencie je efekt priamo zacielený len na postihnutú žilku, bez akéhokoľvek poškodenia okolitých tkanív. To je dôvod, prečo je táto metóda bezbolestná a ľahko tolerovaná u všetkých pacientov. Procedúra trvá od 5 do 30 minút, v závislosti na množstve ošetrovaných cievnych metličiek. Je nebolestivá, pacienti opisujú procedúru ako bezbolestné brnenie.
Výsledok zákroku: Po perkutánnej termokoagulácii žilky prechodne mierne sčervenejú. Občas je po zákroku pozorovaný obraz pripomínajúci škrabance, ten však zmizne v priebehu 1 – 2 týždňov.
Výhody: Postup je rýchly, jednoduchý a spoľahlivý. Metóda je úplne bezpečná, bezbolestná a je vykonaná s maximálnym pohodlím pre pacienta.
Bezprostredne po zákroku sa môžete okamžite vrátiť do každodenného života a bez akýchkoľvek ďalších obmedzení. Dokonca nie je potrebné ani používať kompresné pančuchy.