Pod vplyvom gravitácie a ďalších faktorov, sa chlopne poškodia a už neplnia svoju funkciu, čo je dôvod, prečo krv začína plynúť opačným smerom.
Vnútri takej žily je vysoký žilový tlak (nepliesť s vysokým krvným tlakom), žily expandujú a stávajú viditeľné na povrchu kože. Ich hrúbka sa môže pohybovať od 0,1 do 10 mm alebo viac.
- Metličky do 1mm
- Retikulárne žilky 1-3mm
- Varixy >3mm
Kŕčové žily sa vyskytujú približne u 40% žien a 25% mužov vo veku 40 až 49 rokov a 70% žien a 45% mužov vo veku 60 až 69 rokov.
Aké faktory prispievajú k poškodeniu chlopní a vznik kŕčových žíl?
Skutočná príčina kŕčových žíl nie je známa. Existujú rizikové faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť vzniku tohto ochorenia.
Patrí tam:
- vek (so zvyšujúcim vekom riziko vzniku chronických žilových ochorení narastá)
- dedičná predispozícia
- ženské pohlavie
- obezita
- tehotenstvo
- zdvíhanie ťažkých bremien
- práca v stoji alebo v sede
- užívanie hormonálna antikoncepcia
- horúce prostredie,
- nevhodné oblečenie a obuv, nosenie sťahujúceho šatstva a topánok na vysokých opätkoch
- fajčenie
- prekonaná žilová trombóza
Aké sú charakteristické príznaky kŕčových žíl?
Okrem nepekného vzhľadu, kŕčové žily môžu spôsobiť nasledujúce príznaky, ktoré sa vo väčšine prípadov objavujú na konci pracovného dňa:
- pocit ťažkých nôh
- únava dolných končatín
- bolesti
- opuchy
- svrbenie kože
- Pálenie pozdĺž žily
- Pulzovanie
- Syndróm nepokojných nôh
- Nočné kŕče
- Zvýšená potivosť
Niekedy aj žily menších rozmerov môžu spôsobiť silné bolesti v nohách, zhoršenie pri dlhšom státí alebo v sede.
Aké komplikácie môžu spôsobiť kŕčové žily?
Všetky komplikácie môžu byť rozdelené do dvoch skupín:
akútne a chronické
Medzi akútne komplikácie patrí:
Tromboflebitída (zápal a krvné zrazeniny kŕčových žíl)
Krvácanie z varixu
Chronické komplikácie zahŕňajú:
- Zápal kože
- Žilový ekzém
- Hyperpigmentácia
- Skleróza podkožného tkaniva
- Trofické vredy (bercove vredy)
V priebehu vzniku chronických komplikácií, kožné zmeny zostávajú po celý život. Najlepší spôsob ako im predchádzať je včasná návšteva lekára.
Je možné zabrániť vzniku kŕčových žíl?
Niektoré z rizikových faktorov nie je možné upraviť - vek, dedičnosť, ženské pohlavie. Avšak, účinok ďalších faktorov môžeme obmedziť.
Chôdza pomáha pumpovať krv späť do srdca, aktivuje svalovú pumpu lýtkových svalov. Ak máte sedavé zamestnanie alebo dlho stojíte, skúste krátku turistiku, beh, plávanie alebo bicyklovanie. Tiež sa neodporúča nosiť topánky s vysokými podpätkami, pretože obmedzuje pohyb členkového kĺbu a tým znižuje prietok krvi do nôh.
Kompresné pančuchy (ponožky , pančuchy , pančuchové nohavice) môžu tiež znížiť pravdepodobnosť vzniku kŕčových žíl. V súčasnej dobe existuje široká škála kompresívneho pančuchového tovaru - rôzne farby, textúry, uzavreté a otvorené prsty, samodržiace a iné.
Venotoniká – lieky, ktoré zabraňujú poškodzovaniu žíl pomáhajú uľaviť od ťažkostí a zabraňujú progresii ochorenia. Najlepší účinok sa pripisuje mikronizovanej purifikovanej flavonoidnej frakcii diosminu a hesperidinu.
Výživové doplnky - krémy, masti, gély nemajú žiadny preukázateľný účinok ako prevencia kŕčových žíl, ale môžu dať pocit úľavy v nohách na konci pracovného dňa.
Existuje liečba kŕčových žíl?
Našťastie odpoveď znie ÁNO!
Odborná ambulancia VenaSum vám vie ponúknuť celý rad nových možností pre liečbu kŕčových žíl.
Vykonáva neinvazívne a bezbolestné vyšetrenia ultrazvukom.
Vypracováva individuálny liečebný plán s výberom techník, ktoré zaisťujú perfektný výsledok, bezbolestne, bez rezov a hospitalizácie.
Včasná liečba môže pomôcť vyhnúť sa možným komplikáciám kŕčových žíl, ako sú trofické vredy a tromboflebitídy.
Neváhajte nás kontaktovať na čísle +421 948 012 569, naplánovať konzultáciu a urobiť prvý krok pre zdravie vašich nôh.
Klasifikácia chronických žilových ochorení CEAP:
[table id=1 /]
Kŕčové žily a ich liečba
Ochorenia žíl dolných končatín sú častým chronickým ochorením spôsobeným poruchou cesty žilnej krvi naspať k srdcu. Ide o cestu, počas ktorej musia žily doslova bojovať s gravitáciou a zdravé žily správne fungujú tak, aby zabránili spätnému toku krvi. Keď však žily ochorejú, tak túto funkciu strácajú.
Ochorenie kŕčových žíl postihuje ženy, mužov i deti a najčastejšie sa prejavuje práve na dolných končatinách. Včasné odhalenie tohto problému a kvalitná liečba kŕčových žíl či odstránenie kŕčových žíl vhodnými metódami, dokáže pacientov vrátiť spať do plnohodnotného života.
Už pri prvých príznakoch, ktoré vás znepokojujú je vhodné vyšetrenie kŕčových žíl na nohe. Tie vznikajú postupne a často sú veľmi nenápadné. Začiatočné prejavy pacienti opisujú ako pocit ťažkých nôh. A čo sa najskôr javí ako problém zanedbateľný či estetický, tak môže prerásť do problému zdravotného. Preto vás určite už pri prvých príznakoch bude zaujímať ako sa zbaviť kŕčových žíl na nohách či ako odstrániť kŕčové žily.
Liečba kŕčových žíl na nohách je potrebná už pri úplne prvých príznakoch a včasné odhalenie dokáže zabrániť rozsiahlejšiemu poškodeniu, ktoré môže prerásť do oveľa ťažšieho štádia. Dôležité je preto včasné vyšetrenie lekárom a dodržanie jeho nasledujúcich pokynov. Ambulantné ošetrenie kŕčových žíl rieši nielen zápal kŕčových žíl a sprevádzajúcu bolesť kŕčových žíl, ale často sa ambulantne prevádzajú aj samotné bezbolestné ošetrenia kŕčových žíl pomocou moderných a šetrných operačných zákrokov.
Odborná ambulancia vám poskytne šetrnú operáciu kŕčových žíl v Košiciach, Banskej Bystrici aj v ďalších mestách. Vnútorné kŕčové žily sa tak nechajú úspešne liečiť aj odstrániť pomocou moderných metód ako sú laser, skleroterapia či inak zvaná ligácia varixov, ClariVein, biologické lepidlo či perkutánna termokoagulácia. Výhodou týchto moderných a šetrných metód sú rýchlejšia rekonvalescencia po operácii kŕčových žíl, žiadne modriny po operácii kŕčových žíl, bezbolestný priebeh zákrokov, nie je nutná hospitalizácia a pacienti môžu takmer okamžite nastúpiť do bežného života.