• 19. 5. 2021
  • Ochorenia žíl

Čo sú to vlastne kŕčové žily a prečo vznikajú?

Čo sú to vlastne kŕčové žily a prečo vznikajú?

Kŕčové žily, alebo presnejšie povedané varixy na dolných končatinách sú pomerne častým zdravotným problémom. Toto ochorenie žilového systému je o niečo častejšie u žien, no potrápiť dokáže i mužov. Aj keď v minimálnej miere, ale predsa len, varixom sa nevyhnú i niektorí tínedžeri.

Kŕčové žily ako dôsledok chlopňovej nedostatočnosti

Ak si možno spomínate na hodiny biológie na základnej, alebo strednej škole, tak istotne viete, že žily sú okrem iných úloh zodpovedné za privádzanie krvi do srdca. Niektorí si pri zmienke o hlbokých žilách celkom určite spomenú na chlopne v dolných a horných končatinách, ktorými cievy disponujú. Týmto článkom sa budeme zaoberať tématikou kŕčové žily (varixy).

Nuž a práve pri zmienke o chlopniach sa dostávame k meritu veci. Za vznikom kŕčových žíl treba totiž vidieť predovšetkým poškodenie chlopní v žilách, ktoré za normálnych okolností bránia spätnému toku krvi v dôsledku pôsobenia gravitácie. Poškodené chlopne však nedokážu adekvátnym spôsobom plniť spomenutú funkciu a žilový návrat krvi preto nie je optimálny. Navyše dochádza k nežiadúcemu spätnému prúdeniu krvi, jej hromadeniu a v neposlednom rade k zvyšovaniu tlaku vnútri žily. Výsledok už pravdepodobne poznáte. Na povrchu dolných končatín viditeľné kŕčové žily s rôznou hrúbkou.

Pozor na genetiku a rizikové faktory

Varixy (kŕčové žily) dolných končatín sú multifaktoriálnym ochorením. Vrodenú predispozíciu v zmysle menejcennosti žíl dopĺňajú mnohé rizikové faktory, ktoré sú preukázané a pomerne dobre známe.

Nie je žiadnym tajomstvom, že kŕčové žily ohrozujú najviac ženy, osoby s nadváhou a zamestnancov s prácou vyžadujúcou dlhodobé státie, či sedenie. V súvislosti so vznikom kŕčových žíl sa neodporúča ani práca, alebo pobyt v horúcom prostredí, nosenie nevhodného, sťahujúceho šatstva, bielizne, alebo obuvi a rizikovým faktorom je aj fajčenie. Ani toto nie je ešte ani zďaleka všetko. Na ochorenie postihujúce žily by si mali dať pozor športovci podávajúci extrémne silové výkony. Takto vzniknuté varixy nazývame primárne varixy.

Keď hovoríme o varixoch, nesmieme zabudnúť spomenúť varixy, ktoré označujeme ako sekundárne. Vznikajú ako následok hlbokej žilovej trombózy (uzáver žily krvnou zrazeninou) a ako následok post trombotického syndrómu (poškodenie chlopní po rekanalizácii žily).

kŕčové žily (varixy) vs. tehotenstvo, vek a genetika

Varixy by nemali brať na ľahkú váhu seniori, tehotné ženy a ľudia s genetickou predispozíciou. Dôvody sa vám pokúsime stručne vysvetliť v nasledujúcich riadkoch.

Tehotenstvo je pre budúcu mamičku nepochybne krásnym obdobím očakávania, no pravdou je aj to, že gravidita kladie na ženský organizmus vysoké požiadavky po všetkých stránkach. Budúce mamičky sa tak postupne počas deviatich mesiacov musia okrem iného vysporiadať nielen s hormonálnymi zmenami, ale aj s útlakom veľkých žíl v oblasti slabín i s rastúcou hmotnosťou dieťaťa a teda so zvyšujúcou záťažou na dolné končatiny. Varixy v tehotenstve nie sú preto ničím výnimočným. Niektoré údaje uvádzajú, že varixy sa vyskytujú zhruba u 30 % tehotných mamičiek.

Výskyt kŕčových žíl rastie aj s pribúdajúcim vekom. Pre porovnanie: Kým vo vekovej kategórii osôb do 50 rokov trpí týmto žilovým ochorením zhruba 40 % žien a 25 % mužov, v kategórii šesťdesiatnikov má problémy s kŕčovými žilami už 70 % žien a 45 % mužov. Čísla, ktoré snáď nepotrebujú žiadny komentár.

Pri varixoch bez povšimnutia nemôžu ostať ani genetické predispozície na vznik ochorenia. Aj keď s dedičnou predispozíciou zatiaľ nič zásadné nenarobíte, môžete sa aspoň pokúsiť o to, aby sa k nenabaľovali ďalšie rizikové faktory, ako sú napríklad nadváha, alebo fajčenie.

Kŕčové žily: Spoznajte príznaky

Vznik ochorenia môžu signalizovať niektoré špecifické príznaky ešte predtým, ako sa na dolných končatinách stanú viditeľnými. Ide najmä o pocit ťažkých nôh, neodôvodnenú únavu dolných končatín, či syndróm nepokojných nôh. Veľa dokáže napovedať aj pálenie, alebo svrbenie kože a určité napätie, ako aj nezvyčajná citlivosť na dotyk. Prehliadať by ste nemali tiež zvýšenú potivosť.

Uvedené príznaky samozrejme môžu a nemusia priamo súvisieť s kŕčovými žilami a preto bude najlepšie vyhľadať lekára, ktorý ako jediný môže určiť správnu diagnózu a nastaviť vhodnú liečbu.

Zabudnite na babské rady, navštívte lekára!

Pre dobu, ktorú práve žijeme, je typický, nazvime to informačný boom. Na internete však okrem serióznych informácií koluje množstvo „zaručených právd“ a tipov na vyriešenie rozličných problémov. Oblasť medicíny nie jesamozrejme výnimkou. Nezabúdajte ale, že varixy nie sú iba estetický problém. Už aj malé, metličkové varixy môžu byť predzvesťou oveľa vážnejších diagnóz a pri neliečenom, alebo zanedbanom ochorení môže dochádzať k vážnym komplikáciám.

Za všetky môžeme spomenúť hlbokú žilovú trombózu, sklerózu podkožného tkaniva, alebo bercový vred. Nenechajte sateda zmiasť údajne overenými radami na internetových diskusných fórach a liečbu varixov zverte do rúk skúseného lekára, najlepšie z odboru angiológia.

Včasná liečba varixov prináša vynikajúce výsledky

Tak ako napokon pri všetkých ochoreniach, aj v tomto prípade je dôležitá najmä včasná diagnostika a liečba ochorenia. Ak teda reálne pociťujete príznaky, ktoré sme spomenuli v našom príspevku, bez obáv požiadajte svojho praktického lekára, aby vás odoslal na vyšetrenie k špecialistovi. Včasné vyšetrenie lekárom a dodržanie jeho pokynov eliminuje rozsiahlejšie poškodenie ciev, ktoré môže prerásť do ťažšieho štádia.

V odbornej ambulancii sa vám dostane kompletného vyšetrenia i následnej liečby varixov a v prípade potreby aj ošetrenie kŕčových žíl pomocou najmodernejších technológií a šetrných operačných zákrokov. Medzi najpopulárnejšie techniky používané na liečbu kŕčových žíl patrí napríklad sklerotizácia žíl. Sklerotizácia ciev je však téma na samostatný článok a preto jej budeme venovať primeranú pozornosť v niektorom budúcom príspevku.

Prevenciou nikdy nič nepokazíte

Nuž a na záver vám ponúkneme niekoľko praktických rád. Začať môžeme primeraným pohybom a pestrou vyváženou stravou, ktoré udržia pod kontrolou vašu telesnú hmotnosť. V súvislosti s pohybom sa žiada podotknúť, že si môžete vybrať nenáročné pohybové aktivity, ktoré sa postarajú o prekrvenie dolných končatín. Výborné služby vám preukážu pravidelné prechádzky, beh, plávanie, či bicyklovanie. Všetko však robte s mierou. Ako sme už naznačili, extrémne športové výkony môžu narobiť viac škody, ako osohu.

Boľavým nohám dokáže uľaviť aj striedavé sprchovanie teplou a studenou vodou. Namáhané nohy uvítajú, tiež vyloženie na vyvýšenú podložku a ako efektívne preventívne opatrenie brániace vzniku varixov sa ukázalo byť používanie kompresných pančúch.

Autor článku
MUDr. Marek Šumaj
Uznávaný odborník v cievnom ultrazvuku, endovaskulárnych metódach, hojenia vredov predkolení.