Čo sú to vlastne kŕčové žily?
Kŕčové žily dolných končatín, nazývané aj varixy, nie sú nič nezvyčajné. Asi 70 % dospelých osôb v Slovenskej Republike trpí zmenami žíl v oblasti nôh. Ide o rozšírené a serpentínovite zmenené žily povrchového systému dolných končatín. V západných krajinách sa kŕčové žily vyskytujú extrémne často a preto patria medzi najbežnejšie civilizačné ochorenia. Pritom neliečené varixy veľkých žíl dolných končatín môžu viesť k závažným zdravotným problémom, napríklad vzniku zrazeniny (trombu), zápalu, alebo vredu predkolenia. Liečba kŕčových žíl je v tomto prípade veľmi dôležitá.
Ako príčina žilových ochorení sa uvádza slabosť žilovej steny ako dedičné zaťaženie. Zo strany matky predstavuje až 65 %, kým zo strany otca len 14 %. Ochorenie vo vyššej miere postihuje ženy ako mužov. Existujú však aj ďalšie faktory, ktoré podporujú vznik kŕčových žíl. Patrí medzi ne napríklad tehotenstvo, nedostatok pohybu, dlhšie státie, alebo sedenie, nadváha, vek, reflux (porucha funkcie chlopní), či životný štýl.
Konzervatívna liečba, alebo operácia kŕčových žíl?
Na začiatku liečby je vždy potrebná presná lekárska diagnóza. Až po jej stanovení sa jej prispôsobuje aj odporúčaná terapia a ošetrenie. Okrem správnej životosprávy a fyzikálnej liečby sa využíva kompresívna terapia, terapia medikamentami, sklerotizácia a chirurgická terapia. Ak sú prítomné kŕčové žily, treba ich vždy čo najskôr sklerotizačne, či chirurgicky ošetriť, inak sa ochorenie môže skomplikovať.
- Kompresívna terapia
Používa sa na prevenciu a liečbu chronických žilových ochorení. Najznámejšie zdravotnícke pomôcky v kompresívnej terapii sú kompresné pančuchy, alebo bandáže. Fungujú na princípe stlačenia povrchových žíl, čím zabraňujú ďalšiemu šíreniu zápalu do hlbokého žilového systému a podporujú prúdenie krvi v hlbokých žilách.
- Medikamentózna liečba
Kŕčové žily sa liečia tzv. venofarmakami, liekmi, ktoré sú určené na liečbu venóznych ochorení. Pomáhajú odstraňovať pocity ťažkých nôh, kŕče, opuchy i bolesti. Niektoré spevňujú stenu ciev z vnútra, podporujú metabolizmus žíl, iné ovplyvňujú prietokové vlastnosti krvi. Nedokážu odstrániť už vzniknuté varixy, no zabraňujú zhoršeniu stavu (opuchy, zápaly žíl). Mnohé z nich obsahujú rastlinné flavonoidy, ako je rutín, hesperidín, diosmín či, vitamín C.
- Alternatívna liečba kŕčových žíl
Zaraďujeme tu aj liečivá používané zvonka, napríklad masť na kŕčové žily a rôzne gély a balzamy, prípadne i čaje. V ich zložení nájdeme napríklad extrakty z rastlín, ako je pagaštan konský, levanduľa, eukalyptus, tymián, či rozmarín. Zmierňujú opuch a navodzujú pocit úľavy od bolesti i únavy.
- Sklerotizačná liečba
Ide o aktuálne najpopulárnejšiu miniinvazívnu liečbu, využívajúcu tzv. sklerotizačnú penu. Pri jej vstrekovaní pomocou jemných ihličiek priamo do postihnutej žily dochádza k poškodeniu vnútornej výstelky chorej cievy, jej hrubnutiu až uzavretiu. Sklerotizáciou sa chorá cieva znefunkční a krv začína tiecť cez zdravé žily.
Ide o zákrok s minimálnou bolestivosťou, pacienti prirovnávajú aplikáciu sklerotizačnej peny k bodnutiu komára. Po ošetrení je potrebné nosiť kompresívne pančuchy, ktoré napomáhajú stiahnutiu a uzavretiu ošetrenej cievy po dobu 1 až 2 týždňov.
- Chirurgická liečba kŕčových žíl
Operácia kŕčových žíl, alebo chirurgické odstránenie varixov je možné vykonať dvoma spôsobmi – pomocou minimálne invazívneho zákroku, alebo metódou klasickej chirurgie. O tom, ktorý spôsob je vhodnejší rozhodne chirurg na základe ultrasonografického vyšetrenia.
- Liečba biologickým lepidlom VenaSeal
Biologické lepidlo VenaSeal používané na liečbu a trvalé odstránenie kŕčových žíl patrí k najmodernejším metódam v tejto oblasti. Odporúča sa na liečbu varixov so širokým spektrom komplikácií, vrátane pokročilejších štádií. Navyše pri tomto zákroku nie je nutná žiadna hospitalizácia, ani celková anestézia a pacienti sa rýchlo zotavia.
Lekár aplikuje lepidlo katétrom priamo do postihnutej žily, ktorá je potom stlačená ultrazvukovou sondou. Poloha katétra sa overuje pomocou ultrazvuku, následne sa lepidlo aplikuje po celej dĺžke cieľového segmentu. Výhodou je tiež to, že pacienti nemusia po tomto zákroku používať kompresívne pančuchy. Očakávaný výsledok je okamžitý a uzatvorenie kŕčových žíl je trvalé.
- Perkutánna termokoagulácia
Tento pojem označuje uzatváranie žiliek pomocou mikrorádio frekvencie per cutis, teda cez kožu. Perkutánna termokoagulácia sa odporúča najmä v prípadoch, keď sklerotizácia, či perkutánna liečba laserom na liečbu nestačí. Nie je vôbec bolestivá, pacienti ju popisujú skôr ako jemné brnenie. Po jej vykonaní nie je potrebné nosiť kompresné pančuchy.
- Operácia kŕčových žíl laserom
Laserová operácia kŕčových žíl patrí k moderným a efektívnym metódam. Na rozdiel od klasickej metódy pacientom prináša oveľa kratšiu rekonvalescenciu a tým, že nespôsobuje vznik modrín, aj výrazný estetický efekt. Je vhodná aj na veľmi komplikované kŕčové žily.
Liečba kŕčových žíl laserom sa realizuje v lokálnej, tzv. tumescentnej anestéze. Cez drobný vpich sa zavedie laserové vlákno do postihnutej žily a laserová energia žilu najprv vnútorne ohreje, potom zmrští a uzatvorí. Následne sa tok krvi presmeruje do ostatných zdravých žíl.