Čo je hlboká žilová trombóza (HVT)?
Hlboká žilová trombóza (HVT) je charakterizovaná vytvorením krvnej zrazeniny v hlbokej žile končatiny. Väčšinou je postihnutá dolná končatina a to najčastejšie predkolenie, avšak rovnako môžu byť postihnuté aj hlboké žily stehna, resp. panvy.
Väčšie zrazeniny spôsobia prekážku toku krvi v postihnutej žile čo vedie k nasledujúcim príznakom:
- opuch postihnutej končatiny
- bolesť zvýrazňujúca sa pri zvesení končatiny, resp. dlhšom státí
- začervenanie končatiny
Aj keď prítomnosť týchto príznakov nemusí vždy znamenať prítomnosť HVT, pacient by mal rozhodne navštíviť lekára - špecialistu.
Komplikácie HVT
HVT nemusí byť nasledovaná ďalšími komplikáciami, avšak niektoré z nich môžu byť veľmi závažné. Patria sem:
- Pľúcna embólia - predstavuje najzávažnejšiu komplikáciu HVT. Dôjde k nej, keď sa časť krvnej zrazeniny uvoľní a zanesie krvným prúdom do pľúc. To spôsobí zablokovanie toku v pľúcnej tepne a prejaví sa bolesťou na hrudníku, pocitom nedostatku kyslíka, prípadne vykašliavaním krvi. Pacient s pľúcnou embolizáciou vyžaduje okamžitú a intenzívnu liečbu.
- Posttrombotický syndróm - vznikne ak krvná zrazenina poškodí chlopne v hlbokých žilách končatiny a spôsobí, že krv namiesto odtekania stagnuje v končatine. To môže vyvolať dlhodobú bolesť, opuch a v závažných prípadoch vytvorenie vredu predkolenia.
Rizikové faktory vzniku HVT
Medzi rizikové faktory vzniku HVT patrí vek nad 40 rokov, obezita, dlhodobá imobilita (stavy po operáciách, dlhodobé lety), stavy po prekonaných HVT v minulosti, výskyt HVT v rodine, poruchy krvnej zrážanlivosti a iné choroby krvi, nádorové ochorenia, cirkulačné problémy pri srdcovom zlyhávaní a ďalšie. Vyššie riziko vzniku HVT majú ženy užívajúce hormonálnu antikoncepciu, hormonálnu substitučnú liečbu, tehotné a dojčiace ženy.
Liečba HVT
Štandardnou liečbou hlbokej žilovej trombózy je tzv. antikoagulačná liečba, spočívajúca v podávaní liečiv zabraňujúcich tvorbe krvných zrazenín a tým znižujúcich riziko vzniku závažných komplikácií. Liečba sa kombinuje s nosením tzv. kompresívnych pančúch a vyžaduje spoluprácu pacienta.